Deputāti sāks vērtēt ar nodokļu reformu saistītos likumprojektus

Saeima ceturtdien ārkārtas sēdē izskatīšanai komisijām nodeva 11 ar nodokļu reformu saistītus likumprojektus.

Ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākumu nodokli" paredzēts jau no nākamā gada ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) progresīvo likmi, paaugstināt ar IIN neapliekamo diferencēto minimumu un paaugstināt atvieglojumu par apgādībā esošām personām.

Ar grozījumiem likumā "Par akcīzes nodokli" paredzēts palielināt akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem, alkoholam un tabakas izstrādājumiem.

Savukārt grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" paredz vērienīgas izmaiņas, kas 2018. gadā skars gan saimnieciskās darbības veicējus, gan autoratlīdzības saņēmējus, gan citas personas, par kurām tiek maksāti darbaspēka nodokļi speciālajos režīmos. Par izmaiņām vairāk var lasīt šeit.

Tāpat komisijai būs jāskata grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā. Tie paredz UIN reformu, ieviešot 0% reinvestētajai peļņai, lai saglabātu uzņēmumu konkurētspēju.

Tikmēr grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā paredz noteikt mikrouzņēmuma maksimālo apgrozījumu 40 000 eiro apmērā.

Komisijai būs arī jāizskata grozījumi, kas paredz transformēt solidaritātes nodokli, novirzot tā maksājumus sociālajai apdrošināšanai un veselības aprūpes finansēšanai.

Par citiem ar nodokļu reformu saistītajiem likumprojektiem var lasīt šeit.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli par likumprojekta nodošanu komisijai var runāt viens deputāts "par", viens "pret", līdz ar to plašas debates deputātu starpā neveidojās.

Pie tribīnes kāpa opozīcijas deputāts Juris Viļums (LRA). Viņš aicināja visus ar nodokļu reformu saistītos likumprojektus noraidīt, jo to pakete nav kvalitatīvi izstrādāta. Viņš arī asi kritizēja valdības vēlmi nodokļu reformu "izdzīt" Saeimai steidzamības kārtā.

Plānots, ka pirmajā lasījumā Saeima par šiem likumprojektiem varētu lemt 17. jūlijā, bet galīgajā lasījumā – 21. jūlijā.

Ziņots, ka darbaspēka nodokļu un UIN reformu nākamgad valsts budžetā plānots kompensēt ar dažādiem pasākumiem 292,3 miljonu eiro apmērā, tostarp 88,9 miljoni eiro tiks gūti, palielinot dažādus nodokļus, liecina FM aprēķini.

Lielākos papildu līdzekļus 2018. gadā plānots gūt, palielinot akcīzes nodokli degvielai – 28,9 miljonus eiro. Palielinot akcīzi alkoholiskajiem dzērieniem, budžetā papildus tiks gūti 10,4 miljoni eiro, bet IIN nodokļa attaisnoto izdevumu ierobežošana radīs papildu 9,4 miljonus eiro ik gadu turpmākos trīs gadus.

Vēl 8,3 miljonus eiro plānots gūt, palielinot azartspēļu nodokļa likmi spēļu automātiem un galdiem par 30%.

Ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu vidū lielākā ietekme sagaidāma no reversā PVN paplašināšanas – atļaujot šo kārtību izmantot arī būvmateriālu, sadzīves tehnikas un metālizstrādājumu nozarē, budžetā turpmākos trīs gadus plānots gūt papildu 61,8 miljonus eiro ik gadu.

Drukāt