Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā aprīlī palielinājies par 3,8%

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar 2018. gada aprīli, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,8%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 6,0%, eksportētajai produkcijai – par 1,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 1,6%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes(CSP) dati.

Būtiskākā ietekme bija cenu pieaugumam elektroenerģijas ražošanai un tirdzniecībai, siltumapgādei un gāzes apgādei, atsevišķu pārtikas produktu ražošanai, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles. Cenu pazeminošā ietekme bija gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas.

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,6%, eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,2%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis nemainījās, bet eksportam uz ārpus eirozonas valstīm palielinājās par 0,4%.

Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā visvairāk ietekmēja cenu pieaugums atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā, kā arī elektroenerģijas sadalē un siltumapgādē. Cenu pazeminošā ietekme bija koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz vairāk nekā 600 uzņēmumi, kuri indeksa aprēķiniem katru mēnesi CSP paziņo ap 2,4 tūkstošiem cenu, no tām 1,3 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstoši par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Drukāt