Cūku mēra skartā saimniecība: zaudēts viss, kas darīts 20 gadus

Krimuldas cūku novietnes "Rukas" īpašniekiem nav versijas, kā tajā nonācis Āfrikas cūku mēris (ĀCM), pastāstīja cūku audzētavas un kautuves uzņēmuma "Ancers" ražošanas vadītājs Edvīns Vakss.

Viņš atzina, ka cūku novietnes īpašniekiem tas ir milzīgs trieciens un tuvāko trīs dienu laikā esot jālikvidē visi novietnē esošie dzīvnieki.

Vakss pauda, ka tik liels zaudējums nozīmē, ka zaudēts ir "viss, kas darīts pēdējos 20 gadus".

Savukārt Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece uzsvēra, ka nozīmīga ir jebkura ferma un Āfrikas cūku mēra atklāšana šajā fermā noteikti būs trieciens nozarei. Viņa arī pauda neizpratni, kā tas varēja notikt. Lejniece arī piebilda, ka zaudējumi šai saimniecībai vēl nav apzināti.

Jau ziņots, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatēja Āfrikas cūku mēri cūku novietnē "Rukas" Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku.

Sestdien saimniecībā uzsākti Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumi, tostarp visu cūku likvidēšana, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē. Noteikta arī karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Cūku audzēšanas kompleksa apsaimniekotājs ir SIA "Ancers", liecina informācija uzņēmuma mājaslapā. Tajā teikts, ka "Ancers" šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniski pētnieciskās saimniecības "Krimulda" bāzes. Uzņēmumam esot divi cūku audzēšanas kompleksi - viens Krimuldas pagastā sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī - gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums esot 8500 dzīvnieku.

Kā liecina "Firmas.lv" dati, "Ancers" dibināts 1994. gadā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 2 588 384 eiro, bet peļņa 254 524 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Dace Kalvāne.

Drukāt