Mario Dragi: “Lai ekonomika strauji augtu, ir nepieciešamas produktīvas investīcijas rūpniecībā"

Bijušais Eiropas Centrālās bankas prezidents Mario Dragi nāca klajā ar satraucošu analītisko ziņojumu – Eiropas Savienība var zaudēt savas pastāvēšanas jēgu un sabrukt, ja tā nepielāgosies jaunajai ģeopolitiskajai situācijai pasaulē un jaunajai pasaules ekonomikas tehnoloģiskajai struktūrai. Īsāk sakot, Eiropa sāk iepalikt, iepalikt Ķīnai un ASV. Kā mēs teiktu – “Draugi, nav labi!”.

“Lai ekonomika strauji augtu, ir nepieciešamas produktīvas investīcijas rūpniecībā, kas vairo ražīgumu – tā ir Dragi ideja. Iepriekš ES uzskatīja, ka strauju izaugsmi nodrošinās liels vienotais tirgus un patēriņš. Dragi norādīja uz Ķīnu un ASV, kur ieguldītas milzu investīcijas. Tas radījis iespēju, piemēram, Ķīnai nodrošināt auto eksporta izaugsmi. Mēs redzam, ka Vācijā ir gluži pretēja situācija. Dragi norāda, ka arī Eiropā ir jāsāk veicināt produktivitāte, cilvēkkapitāls, investīcijas un jānoņem birokrātiskās barjeras.”

Tomēr tam visam klāt nāk jautājums par to, kur ņemt līdzekļus. Eiropā nav tik daudz brīvu līdzekļu, lai nodrošinātu investīcijas rūpniecībā. Un tā nav tikai Eiropas, bet arī Latvijas problēma. “Mums ar steigu jāmeklē līdzekļi, kurus ieguldīt rūpniecībā,” norāda ekonomists.

 

*Materiāls no tv3.lv

Add a comment

Drukāt

Apdrošināšanas procesa uzlabošanas likumi

 

Ekonomikas ministrija virzīs likuma grozījumus apdrošināšanas procesa uzlabošanai

 

Apdrošināšanas līgumos turpmāk līguma noteikumi būs jāformulē vienkāršā valodā un precīzi jādefinē apdrošinātie un neapdrošinātie riski, lai noteikumi būtu skaidri saprotami patērētājiem un nerastos pārpratumu domstarpības par izmaksām, kā tas bija noticis pēc plūdiem šovasar.

Paredzamie grozījumi Apdrošināšanas līguma likumā paredz virkni precizējumu, taču to galvenais mērķis ir veicināt individuālu pieeju līguma noteikumu skaidrošanā un panākt, lai patērētājs patiešām saprot līguma noteikumus.

Ņemot vērā šī gada jūlija plūdu radītos postījumus, kā rezultātā apdrošināšanas atlīdzību izmaksas procesā radās apdrošināšanas ņēmēju neizpratne un domstarpības par apdrošināšanas līgumu nosacījumiem, augusta sākumā Ekonomikas ministrija organizēja vairākas tikšanās ar Finanšu ministriju, Latvijas Banku, Latvijas Apdrošinātāju asociāciju (LAA), Latvijas Finanšu nozares asociāciju, Konkurences padomi un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC), lai pārrunātu jautājumus saistībā ar plūdu radīto apdrošināšanas atlīdzību izmaksas procesu, t.sk. par izmaksu atteikumiem un iespējām šo procesu pilnveidot.

“Lai arī šovasar PTAC saņēma tikai vienu sūdzību, ir redzams, ka apdrošinātāji ir guvuši mācību un arī paši saprot, cik būtiski ir novērst konfliktus un pārpratumus. Man ir prieks, ka salīdzinoši īsās diskusijās ir panākts konkrēts rezultāts,” norāda Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

Sadarbības rezultātā pēdējās iestāžu tikšanās laikā, kas notika šī gada 1. oktobrī, tika panākta vienošanās par attiecīgiem grozījumiem Apdrošināšanas līguma likumā.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas dati liecina, ka šogad pēc jūlijā notikušajiem plūdiem, apdrošinātāji bija saņēmuši 9400 atlīdzību pieteikumu (11.septembra dati) un rezervējuši atlīdzības 22,5 miljonu eiro apmērā. Uz to pašu laiku apdrošinātāji bija izmaksājuši 13 miljonus eiro, noregulējot 6300 jeb 68% pieteikumu.

Plānoto likuma grozījumu redakciju vēl ir savstarpēji jāsaskaņo Latvijas Bankai un LAA, bet pēc tam EM to virzīs tālākai apstiprināšanai Ministru kabinetā.

 

Informāciju sagatavoja:
Katrīna Iļjinska
Ekonomikas ministra padomniece
komunikācijas jautājumos
Tel. 67013039

 

*Materiāls no Latvijas Ekonomikas Minsitrijas oficiālas mājaslapas.

Add a comment

Drukāt

Šteinbuka atkal Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amatā

 

 

Saeima ceturtdien apstiprināja Latvijas Universitātes profesori Innu Šteinbuku Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) locekļa amatā uz vēl vienu sešu gadu termiņu.

 

Šteinbukai oktobrī beidzas pirmais amata pilnvaru termiņš FDP. Šteinbuka pirmo reizi FDP locekļa amatā apstiprināta 2018. gada 11. oktobrī un kopš 2020. gada sākuma ir tās priekšsēdētāja.

Iepriekš Šteinbuka bijusi Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja, strādājusi dažādos amatos Eiropas Komisijā, tostarp Starptautiskās Krimināltiesas budžeta un finanšu komitejā un Starptautiskajā Valūtas fondā, kā arī bijusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāja un finanšu ministra padomniece.

Koalīcijas deputāti nolēma atkārtoti izvirzīt Šteinbukas kandidatūru darbam padomē, to iepriekš atbalstīja arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.

FDP strādā sešu locekļu sastāvā, no kuriem trīs izvirzīti pēc Latvijas Bankas prezidenta un finanšu ministra priekšlikuma, bet trīs – pēc vismaz desmit Saeimas deputātu priekšlikuma.

Padomes locekļus amatā apstiprina Saeima uz sešiem gadiem. Viens un tas pats loceklis amatu padomē var ieņemt ne vairāk kā divus pilnvaru termiņus pēc kārtas.

FDP ir neatkarīga koleģiāla institūcija, kas izveidota Fiskālās disciplīnas likuma ievērošanas uzraudzībai. Padome darbu uzsāka 2014. gada janvārī.

 

 

*Materiāls no lsm.lv

Add a comment

Drukāt

Komisijas priekšlikums stiprināt vienoto tirgu Eiropas pārrobežu reģionos

 

Komisijas priekšlikums stiprināt vienoto tirgu, novēršot juridiskos un administratīvos šķēršļus Eiropas pārrobežu reģionos

 

Lai palīdzētu dalībvalstīm novērst šķēršļus, kuri negatīvi ietekmē to 150 miljonu cilvēku ikdienu, kuri dzīvo Eiropas pārrobežu reģionos, Komisija šodien pieņēma grozītu priekšlikumu regulai par pārrobežu risinājumu veicināšanu.

 

Iedzīvotāji, uzņēmumi un valsts pārvaldes iestādes šajos reģionos saskaras ar tādiem šķēršļiem kā atšķirīgi tehniskie standarti un valstu administratīvie un juridiskie noteikumi, kuros nav ņemta vērā pārrobežu dimensija. Šie šķēršļi var ietekmēt infrastruktūras attīstību un pārrobežu sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu. Šāda veida šķēršļi rada traucējumus robežreģionu iedzīvotāju ikdienā, piemēram, ierobežojot piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem (tai skaitā palīdzībai ārkārtas situācijās) un traucējot koordināciju katastrofu gadījumā, kā arī apgrūtinot sadarbību kopīgos infrastruktūras projektos.

Ja šie šķēršļi tiktu novērsti, tas ievērojami uzlabotu ES vienotā tirgus darbību. Komisijas finansētajā pētījumā tiek lēsts, ka, likvidējot 20 % pastāvošo juridisko un administratīvo šķēršļu, pārrobežu reģionu IKP palielinātos par 2 % un tiktu radītas vairāk nekā viens miljons darbvietu.

Ko regula nozīmē praksē

Komisija ierosina dalībvalstīm izveidot pārrobežu koordinācijas punktus — jaunu dienestu, kas izvērtēs robežreģionu ieinteresēto personu iesniegtos pieprasījumus saistībā ar potenciālu šķēršļu novēršanu un darbosies kā saikne starp šīm personām un valstu iestādēm. Regula nodrošina, ka ieinteresētās personas saņem atbildi pēc katra pieprasījuma izvērtēšanas, kurā ir paskaidrota turpmākā rīcība.

Ja šķērslis faktiski pastāv un nav noslēgts divpusējs vai starptautisks sadarbības nolīgums, ko varētu izmantot problēmas risināšanai, dalībvalstis var piemērot pārrobežu šķēršļu novēršanas rīku — brīvprātīgu standarta procedūru, kuras mērķis ir novērst administratīvos un juridiskos šķēršļus pārrobežu reģionos. Paredzēts, ka par katru pieprasījumu ir jāsniedz atbilde, tomēr lēmums par šķēršļa novēršanu arī turpmāk paliek kompetento valsts iestāžu ziņā.

Lai izveidotu forumu, kurā iespējams apmainīties ar paraugpraksi un zināšanām, regulā arī ierosināts kopā ar Komisiju izveidot pārrobežu koordinācijas punktu tīklu.

Konteksts

Komisija 2018. gada maijā ierosināja regulu par mehānismu juridisku un administratīvu šķēršļu novēršanai pārrobežu kontekstā (Eiropas pārrobežu mehānisma priekšlikums). Taču Parlaments un Padome nav panākuši vienošanos par šo priekšlikumu. Parlaments 2023. gada septembrī pieņēma pašiniciatīvas normatīvo rezolūciju, kurā ietverti Komisijai adresēti ieteikumi, kā izkļūt no strupceļa, kurā nonācis Eiropas pārrobežu mehānisma priekšlikums. Ar jauno regulu, kuras mērķis ir atvieglot pārrobežu risinājumu izmantošanu, Komisija groza savu 2018. gada priekšlikumu. Tā pienācīgi ņem vērā abu likumdevēju paustās bažas un ieteikumus un vienlaikus saglabā sākotnējo uzsvaru uz to šķēršļu novēršanu, kuri negatīvi ietekmē robežreģionu iedzīvotāju ikdienu. Komisijas priekšlikums tagad tiks apspriests Eiropas Parlamentā un Padomē.

Priekšlikums papildina vairākas Komisijas iniciatīvas robežreģionu atbalstam, piemēram, 2018. gadā sākto iniciatīvu “b-risinājumi”, kas publiskā sektora iestādēm sniedz juridisku atbalstu juridisko un administratīvo šķēršļu pamatcēloņu apzināšanā un iespējamo risinājumu meklēšanā. Zināšanas, kas apkopotas saistībā ar vairāk nekā 150 apzinātajiem gadījumiem, liecina, ka tāds Eiropas juridiskais instruments, kā šodien ierosinātais, palīdzētu atrisināt vairāk nekā trešdaļu problēmgadījumu.  

Komisija 2021. gadā arī publicēja ziņojumu “ES pierobežas reģioni — Eiropas integrācijas “dzīvās laboratorijas””, kas parāda, cik pozitīva ietekme gan uz robežreģioniem, gan uz Savienību kopumā ir pārrobežu šķēršļu novēršanai. Tajā paustas arī pārdomas par dažām atziņām saistībā ar Covid-19 pandēmiju un par pārrobežu šķēršļiem, kas radās saistībā ar noteiktajiem ierobežojumiem.

Šodien Eiropas Komisija sper vēl vienu soli, lai likvidētu ilgstoši pastāvošos šķēršļus ES vienotajā tirgū. Daudzi ES pārrobežu reģioni joprojām saskaras ar juridiskiem un administratīviem šķēršļiem, kuri ne tikai kavē uzņēmējdarbību un negatīvi ietekmē ekonomiskos rādītājus, bet arī kavē pārrobežu palīdzības sniegšanu, piemēram, dabas ugunsgrēku gadījumā, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu. Mūsu priekšlikuma mērķis ir veicināt netraucētu sadarbību starp cilvēkiem, publiskajām iestādēm un uzņēmumiem šajos būtiskajos reģionos, kā arī atraisīt to potenciālu, lai sekmētu izaugsmi un labklājību un tādējādi stiprinātu vienoto tirgu.

Priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā Valdis Dombrovskis - 12/12/2023

Pat 30 gadus pēc vienotā tirgus izveides turpina pastāvēt vairāki šķēršļi, kuru dēļ pierobežas reģioni nevar pilnībā izmantot ES integrācijas sniegtās priekšrocības. Ar priekšlikumu, kura mērķis ir atvieglot pārrobežu risinājumu izmantošanu, mēs valstu iestādēm piedāvājam elastīgu un vienkāršu instrumentu šo šķēršļu novēršanai. ES pierobežas reģionos dzīvo trešā daļa no visiem ES iedzīvotājiem; šodien iesniegtais priekšlikums piedāvā konkrētus uzlabojumus viņu ikdienas dzīvē.

Kohēzijas un reformu komisāre Elīza Ferreira - 12/12/2023

 

 * Materiāls no https://ec.europa.eu/

Add a comment

Drukāt